Wywiad z kandydatami Katarzyna Bieszka,    14 listopada 2022

 Zbliżają się wybory Samorządu Szkolnego. 17 listopada mają się odbyć debaty kandydatów, 24 wybory samorządowe, a już 1 stycznia zaawizowane będą wyniki głosowania. Ten artykuł zawiera wypowiedzi dotyczące zainteresowań oraz postanowień kandydatów startujących na stanowisko przewodniczącego Szkolnej Rady Uczniowskiej VIII LO. Na końcu każdego wywiadu można znaleźć social media każdego z kandydatów.
 Mamy już listopad, co oznacza wybory do samorządu uczniowskiego. W tym roku szkolnym na przewodniczącego SzRU startuje czterech kandydatów: Wiktoria Łopatka, Franciszek Maciak, Wojciech Klimecki i Jan Wiczyński. Każdemu kandydatowi zostały zadane dwa pytania – jedno związane z osobą kandydata, drugie dotyczące planu wyborczego.

Wiktoria Łopatka z klasy 2B

Czym się interesujesz, masz jakieś hobby związane ze szkołą lub nie? Jak spędzasz wolny czas? Przybliż nam swoją osobę.

 W: Pasjonuje mnie taniec w różnych postaciach. W wolnym czasie lubię również programować. W szkole realizuję się w tym zakresie poprzez aktywne uczestnictwo w projektach CFG oraz ENIGMA, gdzie koncentrujemy się również na ochronie środowiska, a także rozwijamy umiejętności zarówno logicznego, jak i kreatywnego myślenia.

Jakie masz postanowienia? Co zamierzasz wprowadzić w życie szkoły?

 W: Mój program opiera się na zwiększeniu swobody w kontaktach międzyklasowych oraz międzyrocznikowych wśród uczniów Ósemki. Zależy mi na zapewnieniu nam wszystkim przystępnego i komfortowego miejsca do wspólnej nauki i odpoczynku.

Instagram: wika_lopatka_2022

Franciszek Maciak z klasy 2D

 F: Nazywam się Franek i jestem uczniem 2 klasy EKA w VIII LO. Interesuję się w głównej mierze modą, inwestycjami oraz sportami, ale też bardzo lubię inne języki i kultury. W wolnym czasie pielęgnuję wyżej wymienione pasje oraz spędzam czas ze znajomymi.

 Jakie masz postanowienia? Co zamierzasz wprowadzić w życie szkoły?

 F: Z racji tego, że jestem członkiem SzRU i wiem, jakie są moje możliwości, w moich postulatach zdecydowałem się położyć nacisk na takie, które są możliwe do zrealizowania. Moim głównym pomysłem jest zwiększenie komfortu uczniów ósemki za pomocą dodania większej ilości liczby puf na korytarzach. Dodatkowo chcę doprowadzić do większej ilości interakcji z uczniami spoza samorządu poprzez uaktywnienie profilów szkolnych. Chcę, aby Ósemkowicze też mieli wkład w decyzje samorządu. Do tego dochodzi organizacja wszelakiej maści turniejów. Poczynając od sportowych, kończąc na gamingowych. Nie planuję zatrzymać moich planów na tym, z wielką chęcią wysłucham innych sugestii uczniów i postaram się je zrealizować.

Instagram: franciszek_2022_maciak

Wojciech Klimecki z klasy 3F

 W: Nazywam się Wojciech Klimecki, mam 17 lat i obecnie jestem uczniem klasy 3F o profilu biologiczno-chemicznym. Od wielu lat interesuję się zagadnieniami dotyczącymi medycyny (zarówno ratunkowej stosowanej w "cywilu", jak i tej mundurowej). Jestem członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwonaku, działam w różnych ugrupowaniach militarnych (m.in. Polski Związek Instruktorów Służb Mundurowych), ale na co dzień zajmuję się gotowaniem, tworzeniem muzyki oraz aktywizmem społecznym. W tym roku udało mi się utrzymać mandat radnego Młodzieżowej Rady Miasta Poznania, który pierwszy raz otrzymałem w 2020 roku, podczas IV Kadencji. Utworzyłem komisję ds. Polityki Społecznej i Zdrowia, która przez połowę kadencji zrealizowała ogrom projektów. Możecie kojarzyć moją działalność ze Szlachetną Paczką, 30. Finałem WOŚP, a także koncertem "Na Fali" i Festiwalem Kolorów. Na sesji inauguracyjnej, która odbyła się 25 października tego roku, zostałem obdarowany wielkim zaufaniem, tym samym obejmując stanowisko wiceprzewodniczącego. Obecnie pracuję nad Konwentem Zdrowia Psychicznego, który miałby odbywać się na terenie Poznania i dotyczyłby tematyki, jak sama nazwa wskazuje, stanu zdrowia psychicznego młodzieży.

 Jakie masz postanowienia? Co zamierzasz wprowadzić w życie szkoły?

 W: Najważniejszym punktem, na którym zależy mi najbardziej, jest aktywizacja społeczna VIII LO. Nasze liceum oraz działalność społeczna jego uczniów powinny wychodzić poza mury samej szkoły. Jesteśmy częścią miasta Poznania, więc uważam, że jako młodzież powinniśmy zacząć działać na szerszą skalę. Oczywiście nie samym Poznaniem uczeń żyje, dlatego też zależy mi na integracji społeczności szkolnej. Powinniśmy stanowić jedno, niezależnie od naszych przekonań, wartości, wyznania czy orientacji, pamiętając oczywiście o wyjątkowości każdego z nas. Jako uczennice oraz uczniowie powinniśmy zostać doceniani za nasz indywidualny wkład w życie "Ósemki". Poza szkołą chciałbym umożliwić Wam zapoznanie się z organizacjami oraz fundacjami zrzeszającymi i dbającymi o młodzież i jej interesy.

Instagram: @climecky_ / @klimecki2022 (wszystkie punkty kandydatury dostępne na drugim z wymienionych)

Jan Wiczyński z klasy 3A (*tajemniczy kandydat)

 J: Zainteresowań mam kilka. Najbardziej kojarzony jestem jako pasjonat kolejnictwa. Poza tym ciekawi mnie przykładowo rynek nieruchomości, w szczególności wieżowce. Moim hobby jest piłka nożna, którą trenuję i jest to jedno z moich głównych zajęć w wolnym czasie.

 Jakie masz postanowienia? Co zamierzasz wprowadzić w życie szkoły?

J:  Nasza szkoła stanie się imperium. Dołączymy do rady ONZ, na każdym kroku będzie widoczny przepych, na który zasługujemy. Materiałami dydaktycznymi nie będą już zdechłe ptaki lecz faktycznie instalacje wynikające z rozwoju cywilizacji, m.in. kosmodrom.

Instagram: tajemniczy_kandydat_
*tajemniczy kandydat - konto na Instagramie, które pojawiło się w połowie października. Można było znaleźć na nim propozycje zmian w naszej szkole pokazane w niekonwencjonalny sposób.
Dziękujemy wszystkim kandydatom za współpracę i życzymy powodzenia. Zachęcamy również wszystkich Ósemkowiczków do wzięcia udziału w wyborach i głosowania na wybranego kandydata.

Katarzyna Bieszka